• Kamil Tunca Bulvarı 4237 Sk. No:2 Altındağ-Bornova-İZMİR
  • 0232 467 57 57

Blog

Kovalı Sobalarda Kömür Kullanımı

-SOBANIZI ÖNERİLDİĞİ ŞEKİLDE UYGUN YERE KURUNUZ.

-MUTLAKA ÜSTTEN TUTUŞTURUNUZ. -ASLA YANMAKTA OLAN KÖMÜRÜN ÜZERİNE İLAVE KÖMÜR DÖKMEYİNİZ.

-ÜST BÖLÜMDE TAM YANMA GERÇEKLEŞİP KÖMÜR KOR HALİNE GELMEDEN ALT VE ÜST HAVA ALMA KAPAKLARINI KAPATMAYINIZ. ÇÜNKÜ...

-İDEAL YANMA SAĞLAMAK VE BACANIN KURUM TUTMASINI ÖNLEMEK İÇİN SOBAYI , BACA DELİĞİNE EN YAKIN YERE EN AZ BORU VE DİRSEK KULLANARAK KURUNUZ. -ISIDAN DAHA İYİ YARARLANMAK İÇİN , DUVAR İLE SOBA ARASINDA YAKLAŞIK 50 cm MESAFE BULUNMALIDIR.

-SOBANIN ARKASINA KOYACAĞINIZ , PARLAK VE ISIYA DAYANIKLI YANSITICI BİR LEVHA ODANIZIN DAHA İYİ ISINMASINI SAĞLAR.

-LİNYİT KÖMÜRÜ KOLAY TUTUŞUR. BİRKAÇ TAHTA PARÇASI VE ÇIRA İLE TUTUŞTURULABİLİR. SOMA LİNYİT KÖMÜRÜNÜN İÇİNDE % 30 - 35 ORANINDA UÇUCU MADDE BULUNMAKTADIR. ÜSTTEN YAKMA İLE YANABİLİR ÖZELLİKTEKİ BU GAZLARIN ALEV İÇİNDEN GEÇERKEN YAKILMASI VE HAVA İLE ÇEVREYE ATILAN ZARARLI GAZLARIN EN AZA İNDİRİLMESİ SAĞLANMIŞ OLACAKTIR.

-YANAN SOBAYA ÜSTTEN KÖMÜR İLAVE EDİLİRSE ; ALTTAKİ ATEŞİN ETKİSİ İLE İLAVE EDİLEN KÖMÜR BÜNYESİNDEKİ YANABİLİR GAZLAR YANMADAN BACA İLE ÇEVREYE VERİLİR.

-ÜST BÖLÜMDE TAM YANMA GERÇEKLEŞMEDEN ALT VE ÜST HAVA ALMA KAPAKLARI KAPATILIRSA , KÖMÜRÜN TUTUŞMA SÜRESİ UZAYACAĞINDAN, YANMADAN ÇIKAN GAZ MİKTARI ARTACAKTIR. SONUÇTA... ÖNERİLERE UYULMADIĞI TAKDİRDE, HAVA KİRLİLİĞİ HEPİMİZİ RAHATSIZ EDECEĞİ GİBİ, SİZİ DE DAHA AZ ISINIP, DAHA ÇOK ISINMA MASRAFI YAPMAK ZORUNDA BIRAKACAKTIR...